Blog

Jak czytać rzuty mieszkań?

Jak czytać rzuty mieszkań?

Kiedy podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania na pierwszym spotkaniu ze sprzedawcą otrzymasz pakiet dokumentów. Znajdziesz tam między innymi kartę ogólną przedstawiającą rzut mieszkania. To dokument, który pozwoli Ci zapoznać się z rozmieszczeniem poszczególnych pomieszczeń, umiejscowieniem ciągu kuchennego oraz wskazuje rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w łazience.  W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje, na jakie warto zwrócić uwagę czytając taką dokumentację.

 

Plan architektoniczny, a plan sprzedażowy

W trakcie przeglądania mieszkań natrafić można na dwa rodzaje planów: sprzedażowy (karta ogólna) oraz techniczny (karta szczegółowa). Pierwszy z nich zawiera najczęściej aranżacje wnętrza lub w przypadku nowych mieszkań - propozycję rozmieszczenia aneksu kuchennego i armatury łazienkowej. Jego zadaniem jest przedstawienie lokalu od strony wizualnej i pozwala na lepsze zobrazowanie przestrzeni w odniesieniu do mebli czy sprzętu. Karta szczegółowa może wydawać się bardziej skomplikowana, ale pozwala na ukazanie pełnego potencjału mieszkania. Znajdziesz na niej informacje o rodzaju ścian (ściany niepodlegające zmianom aranżacyjnym oraz ściany, które takim zmianom mogą podlegać), wymiarze stolarki okiennej i lokalizacji stolarki drzwiowej i  grzejników, oraz przyborów sanitarnych. O taki dokument możesz poprosić sprzedawcę. Plany techniczne pozwolą Ci również porównać kilka lokali, które właśnie oglądasz i dokonać najlepszego wyboru.

Zapoznaj się z najważniejszymi definicjami, a plan przestanie być tylko rysunkiem z liniami i cyframi, a stanie się prawdziwym przewodnikiem po mieszkaniu.

 

 

Elementy rzutu mieszkania

Ściany i konstrukcje nośne

Na rzucie wyróżnić można dwa rodzaje ścian: ściany podlegające zmianom aranżacyjnym oraz ściany im niepodlegające. Do ścian niepodlegających zmianom aranżacyjnym zaliczane są m.in. ściany szachtów instalacyjnych oraz ściany nośne. Jak sama nazwa wskazuje, stanowią część nośną konstrukcji całego budynku i nie podlegają modernizacji. Oznacza to, że nie możesz ich wyburzyć lub przesunąć. Tego typu ściany na rzucie oznaczane są szarym wypełnieniem. Za to ściany działowe możesz bez problemu wyburzać lub przesuwać, aby uzyskać w mieszkaniu pożądany rozkład pomieszczeń. Takie zmiany można jedynie wprowadzić przed odbiorem mieszkania. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z utratą gwarancji na dany element, w który ingeruje. Termin wprowadzania możliwych zmian lokatorskich jest określony przez dewelopera, warto zawsze się upewnić jakie ramy czasowe deweloper wyznaczył na tego typu działania. Na planie zaznaczone są one cieńszą kreską bez wypełnienia. W trakcie oglądania lub porównywania planów mieszkań zwróć uwagę na rodzaje ścian. Pozwoli Ci to na lepsze zaplanowanie pomieszczeń według własnego uznania.

Piony kanalizacyjne i szyby wentylacyjne

W budownictwie noszą nazwę szachty. Oznaczone są za pomocą zacienionego na szaro prostokąta zlokalizowanego w łazience oraz w kuchni. Dodatkowo pamiętaj, że urządzenia sanitarne oznaczone na karcie ogólnej nie znalazły się na planie przypadkowo, a ich lokalizacja jest powiązana z rozmieszczeniem instalacji wodnej oraz kanalizacji.

Okna i drzwi

Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest liczba oraz rozmieszczenie drzwi i okien. Są one bardzo ważnym elementem przestrzeni mieszkalnej, który ma wpływ na aranżację całego mieszkania. Z rzutu możesz wyczytać jakiego wymiaru są okna przewidziane w projekcie. Zwróć również uwagę na informacje o kierunku ich otwierania oraz o wysokości parapetów w przypadku okien i progów przy drzwiach.

 

Znając podstawowe elementy rzutu architektonicznego będziesz w stanie zwizualizować sobie wygląd Twojego nowego mieszkania. Podczas spotkania ze sprzedawcą poproś o taki plan i poznaj dokładną specyfikację wybranego mieszkania.

Jeśli chcesz zapoznać się z planami wybranych mieszkań w U City Residence, zapraszamy do kontaktu z naszymi sprzedawcami. Umów się na wizytę: zadzwoń do nas +48 22 402 25 95 lub napisz wiadomość sprzedaz@acciona.com

Zostaw numer telefonu,
oddzwonimy do Ciebie

Masz pytania? Nasi doradcy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą wybrać idealne mieszkanie.

Kontakt

Acciona Nieruchomości

Deweloper

Biuro Sprzedaży na terenie inwestycji

  • ul. Henryka Brodatego 14
  • Warszawa
  • BIURO CZYNNE
    poniedziałek-piątek 12.00-16.00
    sobota 10.00-14.00